xl9b20d47q5y3tkbjq4b34fo3g7ogc

Jak znaleźć przyczynę nadmiernego wypadania włosów?

sty 8, 2024

Wypadają Ci włosy i nie wiesz dlaczego? Szukasz rad na włosowych grupach, testujesz nowe kosmetyki i suplementy, ale nie widzisz poprawy? Ten post może dać Ci odpowiedź na pytanie, dlaczego moje włosy wypadają? Od czego zacząć, gdzie się udać i co sprawdzić, jeżeli chcę poznać podłoże nadmiernej utraty włosów?

  • Obserwacja

Przyjrzyj się temu, w jaki sposób Twoje włosy wypadają. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

  1. Czy widzisz, że włosów jest więcej w odpływie prysznica lub wanny? 
  2. Czy zauważasz, że Twoich włosów na poduszce, podłodze, na szczotce czy ramionach jest więcej niż wcześniej?
  3. Czy włosów jest mniej na całej głowie, czy w konkretnych miejscach np. na przedziałku, lub na zakolach? 

Następnie zastanów się, czy w ciągu ostatnich 3 – 6 miesięcy coś zmieniło się w Twoim życiu (np. mniej śpisz, inaczej się odżywiasz) lub zdarzyło się coś, co kosztowało Cię wiele stresu. 

Jak długo trwa wypadanie, kiedy się zaczęło i czy może wiąże się z tym jakaś historia?

 

  • Pomoc specjalisty

Nie bagatelizuj specjalistów, ponieważ odpowiednia diagnostyka dotycząca analizy wyników badań krwi, trichoskopii oraz wyczerpująco przeprowadzonego wywiadu, może skrócić Twoją drogę w odnalezieniu przyczyny nadmiernego wypadania oraz uchronić Cię przed rozwojem poważnych schorzeń.

 

  • Wywiad

Wywiad powinien być długi i szczegółowy. Pytania powinny być otwarte, aby uzyskać odpowiedzi zgodne z prawdą i bez sugestii co do odpowiedzi. 

Wiele pytań może Cię zaskoczyć i wydawać się niepowiązane np. “Czy pojawiają się u Ciebie dolegliwości związane z układem pokarmowym?”

“Czy stosujesz antykoncepcję hormonalną?” lub “Czy w dzieciństwie przyjmowałaś dużo antybiotyków?”. Będąc laikiem możemy pominąć ważną kwestie, która spowodowała objawy.

  • Trichoskopia

Wśród pewnych środowisk panuje przekonanie, że trichoskop to zbędny gadżet, a odpowiednio wykształcony i doświadczony specjalista potrafi poznać, co dzieje się na skórze nieuzbrojonym okiem. W niektóre schorzenia da się, trafić patrząc z lotu ptaka, ale istnieje wtedy ogromny margines błędu i można w ten sposób utrudnić komuś sukces w leczeniu. Dlaczego?

Ponieważ trichoskop służy do obejrzenia m.in. kształtu naczyń krwionośnych, ewentualnych zwłóknień, zmian barwnikowych, ilości łoju, koloru skóry, widoczności naczyń krwionośnych, początków miniaturyzacji. Wszystkich wymienionych elementów nie da się zobaczyć okiem nieuzbrojonym, a w ten sposób można przegapić przewlekłe schorzenia związane np. z wystąpieniem bliznowacenia na skórze głowy.

  • Rodzaje łysienia

Utrata włosów nie zawsze wiąże się z powszechnie występującym nadmiernym wypadaniem włosów. Może być to wynik występowania łysienia androgenowego, czyli takiego, gdzie następuje proces miniaturyzacji – włos staje się coraz cieńszy i delikatniejszy, po czym całkowicie zanika, mieszek włosowy zmniejsza się i wypłyca, w konsekwencji powstaje po nim blizna. 

Może to być również wynik łysienia z rodziny bliznowaciejących np. liszaja płaskiego. 

Innym czynnikiem może być stan skóry głowy, czyli np. występujący łupież lub łojotokowe zapalenie skóry. 

Wykluczenie tych schorzeń jest możliwe, tylko dzięki odpowiedniej diagnostyce aparaturowej oraz wywiadowi i obserwacji.

  • Diagnostyka laboratoryjna

“Badania mam w normie, a włosy nadal wypadają” to jedno z najczęściej czytanych i słyszanych zdań na forach internetowych oraz w gabinecie. Należy zacząć od tego, że normy laboratoryjne są bardzo szerokie i dostosowane do ogółu społeczeństwa, nie dla potrzeb konkretnej grupy wiekowej czy płci. 

Czy teraz jesteś pewna, że Twoje wyniki są w normie?  

Włosy są dobrym wskaźnikiem tego, czy akurat Tobie nie brakuje makro i mikroelementów, ponieważ ich nadmierne wypadanie nie jest normalne dla Twojego organizmu. Jest to wyraźny sygnał, że być może coś w naszym ciele nie pracuje prawidłowo. 

Diagnostyka nie opiera się tylko na określeniu, czy Twoje wyniki badań krwi mieszczą się w normach, których Twój organizm potrzebuje, aby pracować na najlepszych obrotach, a co za tym idzie, Twoje włosy rosną prawidłowo i nie wypadają nadmiernie. Dotyczy też np. stanu  jelit lub obecności infekcji pasożytniczych, bakteryjnych czy wirusowych…

Jakie badania krwi wykonać? Tu znajdziesz spis podstawowych badań przy wypadaniu włosów.


  • Podsumowanie

Aby poznać przyczynę wypadania włosów, przeanalizuj swój stan zdrowia i styl życia w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zrób badania krwi, zastanów się nad objawami, jakie towarzyszą nadmiernej utracie włosów oraz udaj się z pakietem informacji do specjalisty. 

Bądź cierpliwa, czasem proces wymaga dogłębnej analizy, a szukanie przyczyny nie jest łatwe. 


Chcesz skorzystać z profesjonalnej konsultacji trychologicznej w naszej klinice? Kliknij i zobacz, jak się do niej przygotować.

 

 

 

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Hair&Skin Therapy skupiamy się na odnalezieniu prawdziwej przyczyny powstawania problemów ze skórą oraz włosami i działaniu długofalowym, a nie chwilowej eliminacji objawów dysfunkcji skóry. 

Pracujemy z trądzikiem, przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi, działamy anti-aging. Wykonujemy zabiegi przeciw wypadaniu włosów, stymulujące wzrost włosów, niwelujące objawy łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy. Oczyszczamy skóry z nadmierną warstwą krystalizacyjną, łupieżem kosmetycznym. Zalecamy odpowiednie wsparcie suplementacyjne, dajemy wskazówki dietetyczne i dotyczące stylu życia. 

Jesteśmy w Warszawie na Bielanach. 

Zobacz inne wpisy

Jaką szczotkę najlepiej wybrać?

Jaką szczotkę najlepiej wybrać?

Wybór odpowiedniej szczotki do włosów to klucz do utrzymania ich zdrowych, lśniących i mocnych. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom szczotek, ich zaletom i temu, dla kogo będą najlepsze. Szczotka typu...

czytaj dalej