xl9b20d47q5y3tkbjq4b34fo3g7ogc

Suszenie suszarką niszczy włosy?

kwi 29, 2023

Suszenie suszarką niszczy włosy?

 

Pewnie myślisz, że suszenie włosów to jedna z najgorszych rzeczy, jakie można im zaserwować? Nie używasz suszarki, bo chronisz swoje włosy? Myślisz, że gorące powietrze suszarki je przesusza i puszy?

 

A co gdybyś się dowiedział, że to wszystko MIT?

Że można suszyć włosy, a nawet POWINNO się to robić? 

 

Teraz pewnie zastanawiasz się dlaczego? Zacznijmy od podstaw! Włosy są przydatkami skóry. Oznacza to, że są wytwarzane w jej warstwach. Analogicznie: Dla stanu włosów bardzo ważna jest kondycja skóry

Czym jest skóra? Skóra to największy organ w naszym ciele. A jego najważniejszą funkcją jest ochrona. Wyobraź sobie, że działa ona jak pancerz, który nie może do naszego organizmu dopuścić żadnych wrogów. Działa mechanicznie, ale ma też “maleńkie” wsparcie. Na jej powierzchni znajdują się: bakterie, grzyby, archaea i wirusy, tworząc mikrobiom.

Mają one za zadanie zapobiegać rozwojowi patologicznej mikroflory, utrzymanie odpowiedniego pH skóry oraz wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Żeby sprawowały się dobrze, potrzebują optymalnych warunków bytowania i rozwoju. Rozchwianie mikrobiomu np. przerost jednego z organizmów może spowodować rozwój schorzeń skóry głowy niektóre z nich: łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszka włosowego, czy łupież, które mogą mieć związek również z wypadaniem.

Idealnymi warunkami do rozwoju patologicznej mikroflory jest wilgoć, ciemność i wysoka temperatura. Właśnie takie warunki panują na twojej głowie, kiedy jest mokra. Masz tam mini laboratorium mikrobiologiczne. Warto zwrócić uwagę również na to, że mikroorganizmy rozwijają się wprost proporcjonalnie, więc im dłuższy czas chodzenia
w mokrych włosach, tym większy ich przyrost. Dlatego NIE WOLNO chodzić w mokrych włosach spać ani chodzić długo w “turbanie” zrobionym z ręcznika lub koszulki. 

No dobrze, a co w takim razie z łodygą? Przecież wysoka temperatura niszczy włosy? Nieumiejętne suszenie tak. Prawidłowe suszenie nawet chroni twoje włosy, ponieważ mokre są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Przeprowadzone zostało badanie, które miało ocenić wpływ suszenia na łodygę. Pokazuje ono jasno, że białkowo- tłuszczowa warstwa spajająca: komórki osłonki oraz warstwę osłonki i warstwę korową została uszkodzona wyłącznie w grupie suszącej włosy naturalnie (czyli bez użycia suszarki).

Stosuj wymienione zasady a twoja łodyga i skóra będą bezpieczne. Trzymaj suszarkę w odległości 20- 30 cm od skóry, używaj zimnego lub średniego nawiewu, układaj strumień powietrza zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów (od skóry w dół) i koniecznie używaj termoochrony!

 

0 komentarzy

W Hair&Skin Therapy skupiamy się na odnalezieniu prawdziwej przyczyny powstawania problemów ze skórą oraz włosami i działaniu długofalowym, a nie chwilowej eliminacji objawów dysfunkcji skóry. 

Pracujemy z trądzikiem, przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi, działamy anti-aging. Wykonujemy zabiegi przeciw wypadaniu włosów, stymulujące wzrost włosów, niwelujące objawy łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy. Oczyszczamy skóry z nadmierną warstwą krystalizacyjną, łupieżem kosmetycznym. Zalecamy odpowiednie wsparcie suplementacyjne, dajemy wskazówki dietetyczne i dotyczące stylu życia. 

Jesteśmy w Warszawie na Bielanach. 

Zobacz inne wpisy

Jaką szczotkę najlepiej wybrać?

Jaką szczotkę najlepiej wybrać?

Wybór odpowiedniej szczotki do włosów to klucz do utrzymania ich zdrowych, lśniących i mocnych. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom szczotek, ich zaletom i temu, dla kogo będą najlepsze. Szczotka typu...

czytaj dalej