xl9b20d47q5y3tkbjq4b34fo3g7ogc

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

wrz 18, 2023

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów z trychologicznego punktu widzenia i jak sobie z tym poradzić?

Myślisz, że wypadanie włosów to coś dziwnego? Powinno Cię ono martwić? Może obawiasz się jakiejś choroby?

Spokojnie. 

Uważnie przeczytaj poniższy tekst, poznasz najczęstsze przyczyny wypadania włosów i dowiesz się, co można z tym zrobić. 

Na początku trochę podstaw fizjologii…

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem. To NADMIERNE wypadanie stanowi nieprawidłowość

Włosy w czasie swojego życia, przechodzą trzy główne fazy wzrostu, z czego jedną z nich jest faza telogenu, podczas niej włosy udają się w stan spoczynku, po czym wypadają. Podczas nadmiernego wypadania włosów, poprzez różne przyczyny (koniecznie czytaj dalej), zaburzony zostaje cykl wzrostu włosa i zbyt duża ilość włosów przechodzi do fazy telogenowej – właśnie w ten stan spoczynku.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów? 

  • niedobory pokarmowe,
  • niedobory witamin oraz składników mineralnych, 
  • choroby przewlekłe,
  • nierównowaga hormonów płciowych,
  • nieodpowiedni stan skóry głowy,
  • stres. 

Niedobory pokarmowe 

Niedobór białka – jest to kluczowy makroelement, który nie tylko stanowi budulec, ale wpływa na gospodarkę cukrową oraz prawidłowe funkcjonowanie narządów. 

Niedobory składników mineralnych oraz witamin – szczególnie ważne są: witaminy z grupy B (m.in. B12, B2 oraz kwas foliowy), cynk, witamina D3, żelazo (którego realny poziom można zbadać za pomocą parametru, jakim jest ferrytyna).

Nakładanie na siebie zbyt dużych restrykcji kalorycznych – jedząc za mało, nie dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych. 

Hormony

Hormony są substancjami chemicznymi, które kontrolują nasz organizm. Działają jak przyciski i kontrolki na pokładzie samolotu. Wysyłają i odbierają sygnały w naszym organizmie. Nieprawidłowo działające przyciski, mogą doprowadzić do katastrofy.

Podobnie jest z naszym organizmem. W cyklu włosowym bierze udział bardzo dużo hormonów, do tej pory nawet do końca nie poznano jeszcze roli każdego z nich. Najpopularniejsze zmiany związane z zaburzeniem równowagi hormonalnej, która wpływa na cykl wzrostu włosa: ciąża i okres po porodzie oraz odstawienie antykoncepcji. 

Stan skóry 

Popatrz na skórę jak na ziemię. Wrastający włos –  jak wymagająca odpowiednich warunków roślinka. Czy taka roślina wyrośnie wszędzie, nie trzeba o nią dbać? Trzeba dbać. Tu sytuacja niczym się nie różni. Nasza skóra wymaga odpowiedniego oczyszczenia, pH oraz równowagi mikrobiologicznej.

Stres 

Podczas reakcji na stresor w organizmie następuje zmniejszenie dopływu krwi do narządów. Oznacza to zmniejszoną ilość transportowanych do mieszka włosowego składników wpływających na jego wzrost. Powoduje to szybsze przejście do wspomnianej fazy spoczynku – telogenu. 

Co robić, gdy wypadają włosy? 

Przede wszystkim nie panikuj, a działaj. Odpowiedz sobie na pytania: od kiedy trwa problem, o ile włosów więcej wypada teraz niż wypadało normalnie? Czy zmniejszyła się objętość fryzury? 

Następnie przeanalizuj zmiany w swoim stylu życia i wszystko, co zadziało się z Twoim stanem zdrowia do 3 miesięcy wstecz. Zrób podstawowe badania krwi. Przyjrzyj się swojemu żywieniu, cyklowi miesiączkowemu, poziomowi stresu. 

Zanotuj najważniejsze rzeczy i udaj się do wykwalifikowanego specjalisty trychologa, ponieważ działając na własną rękę, możesz stracić zarówno czas, jak i pieniądze. 

Pomocnymi profesjonalnymi produktami w walce z nadmiernym wypadaniem włosów mogą być: 

 

Interesuje Cię profesjonalna konsultacja trychologa w Warszawie? Zobacz zakładkę pierwsza wizyta. 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Hair&Skin Therapy skupiamy się na odnalezieniu prawdziwej przyczyny powstawania problemów ze skórą oraz włosami i działaniu długofalowym, a nie chwilowej eliminacji objawów dysfunkcji skóry. 

Pracujemy z trądzikiem, przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi, działamy anti-aging. Wykonujemy zabiegi przeciw wypadaniu włosów, stymulujące wzrost włosów, niwelujące objawy łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy. Oczyszczamy skóry z nadmierną warstwą krystalizacyjną, łupieżem kosmetycznym. Zalecamy odpowiednie wsparcie suplementacyjne, dajemy wskazówki dietetyczne i dotyczące stylu życia. 

Jesteśmy w Warszawie na Bielanach. 

Zobacz inne wpisy