Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów z trychologicznego punktu widzenia i jak sobie z tym poradzić?
Myślisz, że wypadanie włosów to coś dziwnego? Powinno Cię ono martwić? Może obawiasz się jakiejś choroby?
Spokojnie.
Uważnie przeczytaj poniższy tekst, poznasz najczęstsze przyczyny wypadania włosów i dowiesz się, co można z tym zrobić.
Na początku trochę podstaw fizjologii…
Wypadanie włosów jest naturalnym procesem. To NADMIERNE wypadanie stanowi nieprawidłowość.
Włosy w czasie swojego życia, przechodzą trzy główne fazy wzrostu, z czego jedną z nich jest faza telogenu, podczas niej włosy udają się w stan spoczynku, po czym wypadają. Podczas nadmiernego wypadania włosów, poprzez różne przyczyny (koniecznie czytaj dalej), zaburzony zostaje cykl wzrostu włosa i zbyt duża ilość włosów przechodzi do fazy telogenowej – właśnie w ten stan spoczynku.
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów?
- niedobory pokarmowe,
- niedobory witamin oraz składników mineralnych,
- choroby przewlekłe,
- nierównowaga hormonów płciowych,
- nieodpowiedni stan skóry głowy,
- stres.
Niedobory pokarmowe
Niedobór białka – jest to kluczowy makroelement, który nie tylko stanowi budulec, ale wpływa na gospodarkę cukrową oraz prawidłowe funkcjonowanie narządów.
Niedobory składników mineralnych oraz witamin – szczególnie ważne są: witaminy z grupy B (m.in. B12, B2 oraz kwas foliowy), cynk, witamina D3, żelazo (którego realny poziom można zbadać za pomocą parametru, jakim jest ferrytyna).
Nakładanie na siebie zbyt dużych restrykcji kalorycznych – jedząc za mało, nie dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych.
Hormony
Hormony są substancjami chemicznymi, które kontrolują nasz organizm. Działają jak przyciski i kontrolki na pokładzie samolotu. Wysyłają i odbierają sygnały w naszym organizmie. Nieprawidłowo działające przyciski, mogą doprowadzić do katastrofy.
Podobnie jest z naszym organizmem. W cyklu włosowym bierze udział bardzo dużo hormonów, do tej pory nawet do końca nie poznano jeszcze roli każdego z nich. Najpopularniejsze zmiany związane z zaburzeniem równowagi hormonalnej, która wpływa na cykl wzrostu włosa: ciąża i okres po porodzie oraz odstawienie antykoncepcji.
Stan skóry
Popatrz na skórę jak na ziemię. Wrastający włos – jak wymagająca odpowiednich warunków roślinka. Czy taka roślina wyrośnie wszędzie, nie trzeba o nią dbać? Trzeba dbać. Tu sytuacja niczym się nie różni. Nasza skóra wymaga odpowiedniego oczyszczenia, pH oraz równowagi mikrobiologicznej.
Stres
Podczas reakcji na stresor w organizmie następuje zmniejszenie dopływu krwi do narządów. Oznacza to zmniejszoną ilość transportowanych do mieszka włosowego składników wpływających na jego wzrost. Powoduje to szybsze przejście do wspomnianej fazy spoczynku – telogenu.
Co robić, gdy wypadają włosy?
Przede wszystkim nie panikuj, a działaj. Odpowiedz sobie na pytania: od kiedy trwa problem, o ile włosów więcej wypada teraz niż wypadało normalnie? Czy zmniejszyła się objętość fryzury?
Następnie przeanalizuj zmiany w swoim stylu życia i wszystko, co zadziało się z Twoim stanem zdrowia do 3 miesięcy wstecz. Zrób podstawowe badania krwi. Przyjrzyj się swojemu żywieniu, cyklowi miesiączkowemu, poziomowi stresu.
Zanotuj najważniejsze rzeczy i udaj się do wykwalifikowanego specjalisty trychologa, ponieważ działając na własną rękę, możesz stracić zarówno czas, jak i pieniądze.
Pomocnymi profesjonalnymi produktami w walce z nadmiernym wypadaniem włosów mogą być:
- kuracja przeciw wypadaniu włosów Pharma Hermetic
- szampon i tonik do skóry głowy z adenozyną Science
- szampon i tonik do skóry głowy Clinical Vivipharma (produkt dostępny wyłącznie w profesjonalnych gabinetach trychologicznych)
- terapia szokowa przeciw wypadaniu włosów Glycosan Vivipharma (produkt dostępny wyłącznie w profesjonalnych gabinetach trychologicznych).
Interesuje Cię profesjonalna konsultacja trychologa w Warszawie? Zobacz zakładkę pierwsza wizyta.
0 komentarzy