xl9b20d47q5y3tkbjq4b34fo3g7ogc

10 wskazówek jak podnieść poziom ferrytyny

kwi 22, 2024

Zastanawiasz się, jak podnieść swój poziom ferrytyny? Cały czas suplementujesz żelazo, a Twoje wyniki badań krwi nadal są na niskim poziomie i ferrytyna się nie podnosi? Być może popełniasz któryś z błędów żywieniowych, przez co żelazo nie chce się przyswoić bądź problem nie leży po stronie niedostatecznej podaży żelaza i konieczna jest dalsza diagnostyka i odnalezienie przyczyny zbyt niskiego poziomu ferrytyny.

Zacznijmy od tego czym właściwie jest ta ferrytyna. Ferrytyna to białko, które odzwierciedla nam całkowite zapasy żelaza w organizmie. W związku z tym jej niski poziom w wynikach badań krwi mówi nam o wyczerpaniu magazynu żelaza.

Sprawdź koniecznie czy stosujesz się do poniższych 10 wskazówek jak podnieść poziom ferrytyny, a jeśli nie – wprowadź je po kolei i sprawdź, na czym stoisz! 

 

1. Diagnostyka niskiego poziomu ferrytyny – wykonaj odpowiednie badania

 

Podstawowymi parametrami, które mogą określić jak funkcjonuje Twoja gospodarka żelazowa są żelazo i ferrytyna. Dla włosów szczególnie kluczowe znaczenie ma poziom ferrytyny. Jeżeli Twoja ferrytyna mieści się w poziomie 10-35 mg/l oznacza to, że masz do czynienia z niedoborem żelaza i zapasy tego pierwiastka powoli się wyczerpują. 

Natomiast jeżeli ferrytyna znajduje się na poziomie poniżej 10 mg/l sugeruje praktycznie całkowity brak magazynu żelaza. Taki poziom koniecznie wymaga znalezienia przyczyny i rozszerzenia diagnostyki często o dodatkowe badania krwi, badania kału czy też moczu.

2. Odpowiednia podaż żelaza w diecie – żelazo hemowe i niehemowe.

 

Brak odpowiedniej podaży żelaza w diecie, może przyczynić się do utraty magazynu żelaza i obniżenie poziomu ferrytyny. Pamiętaj o spożywaniu produktów bogatych w żelazo. Wybieraj produkty bogate w żelazo hemowe – najlepiej przyswajalne jak np. czerwone mięso (wołowina), drób (kurczak, indyk), ryby i owoce morza (łosoś, tuńczyk, makrela, ostrygi), wątróbka

Żelazo w postaci niehemowej znajdziesz w produktach roślinnych. Jest ono słabiej przyswajalne, dlatego należy dbać o podaż produktów, które zawierają jego duże ilości np. szpinak, jarmuż, rośliny strączkowe – groch, fasola, soczewica, ciecierzyca, nasiona i pestki – dynia, słonecznik, orzechy, siemię lniane oraz produkty pełnoziarniste czy suszone owoce.

 

3. Suplementacja żelaza

 

Często to właśnie pierwszym wyborem przy niskim poziomie ferrytyny jest suplementacja żelaza. Żelazo jest pierwiastkiem, który dość trudno się przyswaja i ważne jest odpowiednie dostosowanie dawki i stosowanie jednocześnie substancji, które zwiększą nam wchłanianie żelaza. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się niższa np. podstawowa dzienna dawka żelaza w połączeniu np. z wit C, laktoferyną czy witaminami z grupy B niż stosowanie samego żelaza w wysokich dawkach bez zadbania o jego wchłanianie. Żelazo w nadmiarze może wywierać działanie toksyczne na organizm.

Warto też zwrócić uwagę na formę, w miarę stabilną i dobrze przyswajalną formą jest postać diglicynianu np:

 

FeMe Complex 

https://www.healthlabs.care/pl/produkt/fe-me. (kupisz 10% taniej z kodem HSTHERAPY10)

Bardzo dobrą opcją jest również suplement Ferritin dostępny w sklepie iherb (z kodem KZL966 otrzymasz maksymalną możliwą zniżkę).

Health Labs Care FeMe Complex, 60 kapsułek

4. Witamina C

Witamina C poprawia wchłanianie żelaza. Działa również jako przeciwutleniacz, co oznacza, że ​​pomaga chronić żelazo przed utlenianiem, co może być istotne szczególnie w przypadku niskiego poziomu ferrytyny.  

Warto zwrócić uwagę na produkty bogate w witaminę C np. cytrusy, papryka, kiwi, truskawki, brokuły, brukselki.  

Witamina C często występuje wspólnie z żelazem w kompleksach suplementów jak np. FeMe Complex od Healthlabs, jednak można dołożyć ją też osobno do dowolnego suplementu/leku z żelazem. Polecamy te suplementy: 

Health Labs 

https://healthlabs.pl/4us/49-66-vitamin-c.html (kupisz 10% taniej z kodem HSTHERAPY10)

Norsa Pharma

https://norsapharma.com/sklep/produkt/ascorbyl-palmitate/ (kupisz 10% taniej z kodem HSTHERAPY)

5. Laktoferyna

 

Laktoferyna jest białkiem, które wspomaga wiązanie żelaza i budowanie ferrytyny. Ma silne właściwości antyoksydacyjne oraz stabilizuje barierę jelitową. Warto wybierać preparaty właśnie z laktoferyną. Koniecznie zwróć uwagę na dobrej jakości laktoferynę np:

 

Healthlabs

https://www.healthlabs.care/pl/produkt/lactoferrin-natural (kupisz 10% taniej z kodem HSTHERAPY10)

 

Laktoferyna + nukleotydy + witamina C Norsa Pharma 

https://norsapharma.com/sklep/produkt/laktoferin-nucleo/ (kupisz 10% taniej z kodem HSTHERAPY)

 

BLF Laktoferyna Forte

porównaj na ceneo

zamów na allegro

 

Jarrow Formulas 

zamów na iherb

6. Witaminy z grupy B

 

Witaminy z grupy B takie jak witamina B12 i kwas foliowy można często znaleźć w kompleksach z żelazem. Chociaż bezpośrednio nie wpływają one na poziom ferrytyny, ich odpowiednie spożycie może wspomagać zdolność organizmu do produkcji i wykorzystania czerwonych krwinek, co z kolei może mieć pośredni wpływ na zdolność transportowania żelaza i przechowywania go w postaci ferrytyny. Żelazo z witaminą B12 i kwasem foliowym znajdziesz w FeMe Complex.

 

7. Probiotyki

 

Żelazo może być lepiej wchłaniane dzięki korzystnemu wpływowi probiotyków na pracę naszych jelit. Oprócz odpowiednio dobranych probiotyków do suplementacji, żelazo warto przyjmować z produktami fermentowanymi, które są bogate w probiotyki np. jogurt, kefir, maślanka, kimchi.

Szczepem probiotycznym, który korzystnie wpływa na poprawę wchłaniania żelaza jest Lactobacillus Plantarum 299v, który znajdziesz w produkcie Sanprobi IBS. 

Przyjmuj 2 kapsułki dziennie, na czczo lub do posiłku. Tutaj znajdziesz Sanprobi IBS. 

 

8. Wsparcie pracy wątroby

 

Wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie żelaza i to właśnie w niej magazynowane jest żelazo w postaci ferrytyny. Wątroba zaangażowana jest też w proces detoksyfikacji żelaza i odpowiada za syntezę białek zawierających żelazo. 

Zaburzenia w funkcji wątroby mogą mieć wpływ na te procesy i prowadzić do różnych stanów, takich jak niedobór lub nadmiar żelaza we krwi. Ważne, aby preparaty wspierające pracę wątroby brały udział nie tylko w detoksie ale i też w regeneracji wątroby. Do takich preparatów należą:

 

Hepaset Pro, 2 kapsułki dziennie, do posiłku 

https://norsapharma.com/sklep/produkt/hepaset-pro/ (kupisz 10% taniej z kodem HSTHERAPY)

Detox Me, 3 kapsułki dziennie, po posiłkach

https://www.healthlabs.care/pl/produkt/detox-me (kupisz 10% taniej z kodem HSTHERAPY10)

HealthLabs Detox Me 90 kaps.

9. Zwiększenie zakwaszenia żołądka

Niskie zakwaszenie żołądka może upośledzać wchłanianie żelaza i prowadzić do niedoboru ferrytyny. Kwas solny obecny w żołądku jest niezbędny w procesie trawienia do rozkładania pokarmów oraz do uwalniania składników aktywnych z tych produktów w tym właśnie żelaza. Pomaga on w przekształceniu nieprzyswajalnej formy żelaza w przyswajalną. 

Kiedy produkcja kwasu solnego nie jest wystarczająca, może dojść do upośledzonego wchłaniania żelaza w jelitach i niedoboru ferrytyny. Aby poprawić wydzielanie kwasu solnego i obniżyć ph żołądka pomocne będą substancje takie jak: enzymy trawienne, betaina HCL, woda z dodatkiem cytryny lub octem jabłkowym pita na czczo przed posiłkiem.

 

10. Nie łącz żelaza z kofeiną i taninami, czyli kawą i herbatą 

Kofeina i taniny zawarte w kawie czy herbacie mogą zaburzać wchłanianie żelaza. Warto zwrócić uwagę, że taniny zawierają niektóre owoce jak np. winogrona czy granat, których również nie powinno się łączyć z suplementacją żelaza. Taniny mogą wiązać żelazo niehemowe i utrudniać jego wchłanianie poprzez tworzenie kompleksów, trudnych do przyswojenia co utrudnia transport przez jelita i wchłonięcie.

 

 

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Hair&Skin Therapy skupiamy się na odnalezieniu prawdziwej przyczyny powstawania problemów ze skórą oraz włosami i działaniu długofalowym, a nie chwilowej eliminacji objawów dysfunkcji skóry. 

Pracujemy z trądzikiem, przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi, działamy anti-aging. Wykonujemy zabiegi przeciw wypadaniu włosów, stymulujące wzrost włosów, niwelujące objawy łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy. Oczyszczamy skóry z nadmierną warstwą krystalizacyjną, łupieżem kosmetycznym. Zalecamy odpowiednie wsparcie suplementacyjne, dajemy wskazówki dietetyczne i dotyczące stylu życia. 

Jesteśmy w Warszawie na Bielanach. 

Zobacz inne wpisy