xl9b20d47q5y3tkbjq4b34fo3g7ogc

Fitoestrogeny dla skóry i włosów

lut 8, 2024

Ostatnio coraz częściej słyszysz o fitoestrogenach, ale dlaczego? Czym one właściwie są i jaką pełnią rolę?
W poniższym tekście poznasz odpowiedź na pytanie, czy warto wiedzieć, czym są fitoestrogeny i gdzie możesz je znaleźć!

  • Czym są fitoestrogeny?


Są to związki, które wykazują aktywność estrogenną, czyli podobną do hormonów – estrogenów. Nie są hormonami, ale potrafią pośrednio wpłynąć na prawidłową pracę jajników. Wyróżnia się wśród nich trzy główne klasy: flawonoidy, stilbeny oraz lignany. Naturalnie występują one w roślinach i właśnie od tego pochodzi ich nazwa PHYTPO = roślina + estrogen.

  • Jak działają fitoestrogeny?


Łagodzą objawy menopauzy, więc istnieją przesłanki, że mogą być dobrą alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej. Zmniejszają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Wykazują działanie przeciwnowotworowe (dotyczy to również nowotworu piersi). Mogą redukować poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydów, oraz korzystnie wpływać na pracę układu sercowo – naczyniowego. 

  • Jak fitoestrogeny wpływają na skórę oraz włosy?

Są silnymi antyoksydantami, a to sprawia, że procesy starzenia zachodzą wolniej, zmarszczki pojawiają się później, a włosy dłużej zachowują swój młodzieńczy wygląd.

Działają przeciwzapalnie, a to z kolei powoduje zredukowanie skutków ubocznych szeregu schorzeń, występujących podczas problemów ze stanami zapalnymi skóry twarzy, głowy lub różnego rodzaju łysień. 

Przeczytaj nasz tekst o tym, co wpływa na stan Twoich włosów i skóry głowy TUTAJ

 

  • W jakich produktach spożywczych znajdują się fitoestrogeny?

Najwięcej tych związków znajduje się w nasionach soi oraz wyrobach pochodzenia sojowego np. tofu, mleko sojowe, sos sojowy. Warto jednak pamiętać, że chorując na choroby niedoczynność lub nadczynność tarczycy i/lub Hashimoto, warto odczekać około 4 godzin od przyjęcia leku, aby zaszło odpowiednie wchłanianie. 

Kolejne produkty, które warto spożywać to chleb wieloziarnisty lub żytni, siemię lniane, oliwę z oliwek, czosnek, hummus, soczewicę, kapustę, maliny, oliwę z oliwek czy pestki słonecznika.

 

Tu małe zestawienie tabelaryczne:

 

Produkt Zawartość Fitoestrogenów mcg /100g produktu
Soja 102920
Mleko sojowe 2957
Tofu 27150
Hummus 993
Soczewica 37
Siemię lniane 379380
Pestki słonecznika 216
Czosnek 604
Maliny 48
Kapusta 80
Chleb wieloziarnisty 4799
Chleb żytni 146
Oliwa z oliwek 181

  • Ile fitoestrogenów spożywać?

Powinno spożywać się około minimum 5 mg, ale wartości spożywane przez Azjatki wynoszą od 20 do 40 mg na dobę, a według obserwacji nie borykają się one z objawami okołomenopauzalnymi i długo cieszą się pięknym i młodym wyglądem! 

Aby zjeść 5 mg fitoestrogenów, należy spożyć ok 19 g tofu albo 106 g chleba pełnoziarnistego.

Jeżeli obawiasz się, że jesz za mało fitoestrogenów, możesz je przyjmować w formie suplementu np. Menopause Natural

Korzystając z kodu naszego gabinetu, otrzymasz zniżkę – 10%

KOD: HSTHERAPY10. 

 

 

 

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Hair&Skin Therapy skupiamy się na odnalezieniu prawdziwej przyczyny powstawania problemów ze skórą oraz włosami i działaniu długofalowym, a nie chwilowej eliminacji objawów dysfunkcji skóry. 

Pracujemy z trądzikiem, przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi, działamy anti-aging. Wykonujemy zabiegi przeciw wypadaniu włosów, stymulujące wzrost włosów, niwelujące objawy łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy. Oczyszczamy skóry z nadmierną warstwą krystalizacyjną, łupieżem kosmetycznym. Zalecamy odpowiednie wsparcie suplementacyjne, dajemy wskazówki dietetyczne i dotyczące stylu życia. 

Jesteśmy w Warszawie na Bielanach. 

Zobacz inne wpisy